Ημερίδα
"Ευρυζωνικές Τεχνολογίες και Εφαρμογές"

Παιδαγωγική Σχολή Φλώρινας, 7 Φεβρουαρίου 2007

Δελτίο Τύπου

Η Παιδαγωγική Σχολή Φλώρινας του Πανεπιστήμιου Δυτικής Μακεδονίας διοργανώνει Ημερίδα με θέμα :

«Ευρυζωνικές  Τεχνολογίες  και  Εφαρμογές»

την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου, ώρα 5:00 μ.μ., στο αμφιθέατρο της Σχολής.

Η Ευρυζωνικότητα βασίζεται σε τεχνολογικές υποδομές γρήγορης πρόσβασης στο Διαδίκτυο και προσφέρει πεδίο ανάπτυξης νέων εφαρμογών και υπηρεσιών. Αποτελεί ένα καινοτόμο περιβάλλον, από κοινωνική και τεχνολογική άποψη, με θετικές δυνατότητες σε όλες τις πτυχές της καθημερινής ζωής του πολίτη. Η Ημερίδα στοχεύει στην ενημέρωση της κοινωνίας της Φλώρινας για την Ευρυζωνικότητα, τις υποδομές που αναπτύσσονται, τις ευρυζωνικές υπηρεσίες που προσφέρονται, καθώς και τις δυνατότητες και ευκαιρίες που έχει ο πολίτης.  Θα παρουσιασθούν οι σχετικές τεχνολογίες, καλές πρακτικές αξιοποίησης, καθώς και παρουσίαση έργων και πρωτοβουλιών που λαμβάνουν χώρα στη Δυτική Μακεδονία και αφορούν στην ανάπτυξη ευρυζωνικών υποδομών και υπηρεσιών.

Η Ημερίδα διοργανώνεται στο πλαίσιο του έργου «Προώθηση της Ευρυζωνικότητας στο Νο΅ό Φλώρινας», της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Φλώρινας.

Το Πρόγραμμα της Ημερίδας

Το Δελτίο Τύπου της Ημερίδας

Με τιμή

Ο Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής