ΔΙΗΜΕΡΙΔΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ  ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΣΕ ΒΕΡΟΙΑ & ΦΛΩΡΙΝΑ

Η Ελληνική Καταναλωτική Οργάνωση (Ε.ΚΑΤ.Ο.) Φλώρινας και η Ομάδα Δράσης για την Ψηφιακή Ασφάλεια (DART) της Ειδικής Γραμματείας Ψηφιακού Σχεδιασμού του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών, συνδιοργανώνουν Διημερίδα Εκδηλώσεων για Γονείς και Μαθητές με τίτλο :

«Ένα Ασφαλές Διαδίκτυο για Εμάς και τα Παιδιά μας»

Πρόγραμμα Εκδηλώσεων Διημερίδας

Οι ενημερωτικές εκδηλώσεις θα έχουν διαφορετική δομή για μαθητές και γονείς. Οι παρουσιάσεις προς τους μαθητές θα συμπεριλάβουν συμβουλές ασφάλειας για το Διαδίκτυο, ζητήματα που σχετίζονται με τη χρήση των νέων τεχνολογιών στο σχολείο και το σπίτι, το ηλεκτρονικό παιχνίδι, καθώς και αναφορές στα συνηθέστερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι νέοι στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (social networking websites) όπως τα Facebook, Hi5, MySpace. Στη συνέχεια θα ακολουθήσει συζήτηση στην οποία θα λυθούν οι απορίες των μαθητών ενώ θα ενημερωθούν περαιτέρω για τρόπους αξιοποίησης στις σπουδές του.  Στους γονείς θα γίνει παρουσίαση πρακτικών μεθόδων για την ασφάλεια και την online προστασία, καθώς και θα τους δοθεί η ευκαιρία να πλοηγηθούν στις δημοφιλέστερες ηλεκτρονικές σελίδες που επισκέπτονται τα παιδιά τους και να ενημερωθούν με απλό τρόπο  για το πώς μπορούν να συμμετάσχουν ενεργά στον ψηφιακό κόσμο τους.

Στις ενημερωτικές εκδηλώσεις της Ομάδας Δράσης για την Ψηφιακή Ασφάλεια θα συμμετάσχουν τα μέλη της, η κα Άντα Γιαννοπούλου (Συντονίστρια της Ομάδας), η κα Γεωργία Βαλκανά (Σύμβουλος Ειδικής Γραμματείας Ψηφιακού Σχεδιασμού), ο κ. Μανώλης Σφακιανάκης (Υποδιευθυντής της Υπηρεσίας Δίωξης του Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της ΕΛ.ΑΣ), η κα Γεωργία Καρακίτσιου (Εκπρόσωπος από το Χαμόγελο του Παιδιού), ο κ. Βασίλης Διονάς (Δ/ντής Επικοινωνίας & Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης της ECDL Ελλάς), ο κ. Παναγιώτης Αδάμος (Εκπρόσωπος της Microsoft), η κα Κωνσταντίνα Λογοθέτη (Εκπρόσωπος της Microsoft), ο κ. Μιλτιάδης Δοδοντσής (Υπεύθυνος ΚΕ ΠΛΗΝΕΤ Ν. Ημαθίας) και ο κ. Κωνσταντίνος Στυλιάδης (Υπεύθυνος ΚΕ ΠΛΗΝΕΤ Ν. Φλώρινας και Γ. Γ. Ε.ΚΑΤ.Ο. Φλώρινας).

Συνεργαζόμενοι Φορείς :

·                     Ν.Α. Ημαθίας, Δήμος Βέροιας, Δ/νση Β’/θμιας Εκπ/σης Ημαθίας – Κέντρο ΠΛΗ.ΝΕ.Τ.

·                     Ν.Α. Φλώρινας, Δήμος Φλώρινας, Δ/νση Β’/θμιας Εκπ/σης Φλώρινας – Κέντρο ΠΛΗ.ΝΕ.Τ.

·                     Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Ν. Φλώρινας.

·                     Επιμελητήριο Ημαθίας, Ένωση Ελλήνων Φυσικών – Παράρτημα Ημαθίας.

Για το Δ.Σ. της Ε.ΚΑΤ.Ο. Φλώρινας

Ο Πρόεδρος                                                      Ο Γενικός Γραμματέας

Χρυσοχοΐδης Βασίλειος                                     Στυλιάδης Κων/νος

Δελτίο Τύπου για τα Αποτελέσματα της Διημερίδας - Αρχείο pdf - 55,5 KB