Ενδεικτικά, τα στοιχεία που μπορεί να ενδιαφέρουν τους υπεύθυνους ενός Web site σχετικά με τις προτιμήσεις των επισκεπτών τους είναι τα εξής :

Θα μπορέσει έτσι να προσαρμόσει αυτόματα τις ιστοσελίδες που βλέπουμε ώστε να εμφανίζουν πράγματα που μας ενδιαφέρουν περισσότερο, όπως νέες κυκλοφορίες προϊόντων, εκπτώσεις σε είδη ή σε υπηρεσίες που προσφέρει κ.ά.

administrator@www.mysite.com[2].txt

Στην περιοχή Ρυθμίσεις μπορούμε να μετακινήσουμε έναν ροοστάτη και να επιλέξουμε μια από τις εξής επιλογές :

Τα Προγράμματα Spyware και Adware

Προς τον σκοπό αυτό δημιουργήθηκαν διάφορα προγράμματα, τα αποκαλούμενα spyware, τα οποία εγκαθίστανται αυτόκλητα στον υπολογιστή μας, δηλ. χωρίς εμείς να έχουμε ζητήσει κάτι τέτοιο, και παρακολουθούν συνεχώς και αδιαλείπτως όλες τις κινήσεις και τις προτιμήσεις μας στο Internet, ενημερώνοντας κατάλληλα τους δημιουργούς τους.

Η βασική αποστολή τους μ’ άλλα λόγια είναι να μας κατασκοπεύουν, εν αγνοία μας φυσικά. Εκτός, όμως, από την κατασκοπεία μπορεί να εμφανίζουν διάφορα διαφημιστικά μηνύματα, συνήθως σε ανεξάρτητα παράθυρα, τα λεγόμενα pop-ups, όπου το περιεχόμενο της διαφήμισης προσαρμόζεται αυτόματα στις προτιμήσεις του χρήστη-καταναλωτή. Αυτά τα προγράμματα αποκαλούνται πιο συγκεκριμένα adware. Τα προγράμματα spyware και adware εγκαθίστανται συνήθως μαζί μ’ άλλα προγράμματα που προσφέρονται δωρεάν (freeware).

Το Web Tracking

Τα προγράμματα αυτά καταγράφουν ποιες είναι οι ιστοσελίδες ενός Web site που προτιμούν οι επισκέπτες του, ποιες ώρες τις επισκέπτονται συνήθως, πόσες σελίδες διαβάζουν σε μια τυπική επίσκεψή τους κ.ά.

Υπάρχουν και ειδικά προγράμματα που αποκαλούνται sniffers και τα οποία εξετάζουν λεπτομερώς όλα τα πακέτα που εισέρχονται και εξέρχονται από ένα Web site ώστε να εξαχθούν χρήσιμα στατιστικά συμπεράσματα.

Τα Internet Passports

Τα Internet Passports είναι διάφορες τεχνολογίες που έχουν δημιουργηθεί με απώτερο σκοπό τη διαφύλαξη του προσωπικού απορρήτου των χρηστών του Διαδικτύου. Με τα Internet Passports οι χρήστες έχουν την δυνατότητα να ελέγχουν αυτοί ποιες προσωπικές τους πληροφορίες θα είναι διαθέσιμες στα Web sites καθώς και πώς αυτές θα χρησιμοποιηθούν.

Μερικές από τις πιο γνωστές τεχνολογίες Internet Passports είναι οι εξής :

session-id-time 1106553600 amazon.com/

session-id-time

session-id

103-9488242-3284632

ubid-main

077-8957934-9990128

amazon.com/

Μπορούμε να έχουμε έναν έλεγχο σ’ αυτή τη διαδικασία, θέτοντας μια επιλογή στις ρυθμίσεις του φυλλομετρητή μας έτσι ώστε ο φυλλομετρητής να μας πληροφορεί κάθε φορά που ένα site μάς στέλνει ζευγάρια ονόματος-τιμής. Μπορούμε μετά να αποδεχθούμε ή να απορρίψουμε αυτές τις τιμές.

Ένα ID αποτελεί ένα απλό κομμάτι μιας κατάστασης πληροφορίας, δηλ. αν υπάρχει ένα ID στο μηχάνημά μας, το site θα είναι σε θέση να γνωρίζει ότι το έχουμε επισκεφθεί παλαιότερα. Η κατάσταση (state) είναι ως εξής : "Ο φυλλομετρητής σας έχει επισκεφθεί το site μία τουλάχιστον φορά" και το site γνωρίζει το δικό μας ID από εκείνη την επίσκεψη.

WEAT  CC=NC%5FRaleigh%2DDurham®ION=  www.msn.com/