Κάλεσμα για Υλοποίηση Προγραμμάτων ΠΕ

ΘΕΜΑ: Υλοποίηση Προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Για τη νέα σχολική χρονιά σας ευχόμαστε ένα καλό και δημιουργικό ξεκίνημα όσον αφορά την υλοποίηση των προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Π.Ε.) στα σχολεία μας.

Τα προγράμματα προσφέρονται για καινοτόμες δράσεις, όπου οι μαθητές μέσα από κατάλληλες παιδαγωγικές μεθόδους μπορούν να αναπτύξουν τις γνώσεις τους, τις δεξιότητες, τα συναισθήματά τους, αλλά και σχετικές παρεμβάσεις στην τοπική κοινωνία. Αισιοδοξούμε ότι θα συμβάλουν στη διαμόρφωση ενός ανθρώπου με παιδεία, γνώση, αγάπη για τη φύση και σεβασμό στο συνάνθρωπό του.

Με την ελπίδα ότι θα οικοδομηθεί έτσι ένας πολιτισμός Ειρήνης για να αλλάξει ο τρόπος που σκέφτονται και δρουν οι ‘’πολιτισμένες’’ κοινωνίες σε βάρος των οικονομικά ασθενέστερων, καλούμε τους εκπαιδευτικούς που πιστεύουν στην αναγκαιότητα της διάχυσης αυτής της φιλοσοφίας στα σχολεία μας, να εμπλακούν στη διαδικασία σχεδιασμού και υλοποίησης ενός προγράμματος για ένα καλύτερο αύριο σε όλους τους τομείς.

Η Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης         Ο Προϊστάμενος

της Δ/νσης Δ/βαθμιας Εκπ/σης                      της Δ/νσης Δ/βαθμιας Εκπ/σης Ν. Φλώρινας

Μόρφη Τριανταφύλλου                                   Νικόλαος Νάτσης