ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΦΛΩΡΙΝΑΣ ΠΟΥ ΥΛΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2000-2001

ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 2000 - 2001

Πραγματοποιήθηκε εκδήλωση δημοσιοποίησης των δράσεων των μαθητικών ομάδων στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, την Πέμπτη 10 και Παρασκευή 11 Μαΐου, στην κεντρική πλατεία της Φλώρινας.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε :

Η Τοπική Ένωση Δήμων και Kοινοτήτων Ν. Φλώρινας, ως συλλογικό όργανο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και με ιδιαίτερη ευαισθησία σε θέματα περιβάλλοντος συμμετείχε και χρηματοδότησε τις εκδηλώσεις του διημέρου ενόψει του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας για το Περιβάλλον.

Χαιρετισμός της Υπεύθυνης Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Αφού και ο καιρός έγινε σύμμαχός μας δεν έχουμε παρά να είμαστε ευτυχείς ανάμεσα στους μαθητές μας που είναι γεμάτοι όνειρα και όρεξη να τα κάνουν πράξη. Έχει γίνει πια θεσμός με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας για το περιβάλλον, που για τις Περιβαλλοντικές Ομάδες είναι κάθε μέρα, οι μαθητικές ομάδες να δημοσιοποιούν τις εργασίες τους και να διαχέουν τα πορίσματά τους. Γεμάτοι αγωνία μας καλούν να προσέξουμε τη δουλειά τους όπου μπορούμε να διακρίνουμε πόσο δημιουργική, ζωντανή και ευχάριστη μπορεί να γίνει η σχολική ζωή αν μαθητές και εκπαιδευτικοί έχουν την ευκαιρία να έχουν άποψη, δυνατότητα οργάνωσης και σχεδιασμού του μαθήματός τους.

Θα διακρίνουμε ακόμα ότι στην αυγή του 21ου αιώνα την εποχή της παγκοσμιοποίησης τα προγράμματα προκαλούν την εκπαιδευτική διαδικασία οι μαθητές – αυριανοί πολίτες – να αποκτήσουν όχι μόνο την κατάλληλη γνώση αλλά κυρίως περιβαλλοντική συνείδηση. Προσπαθούν να αλλάξουν τα καταναλωτικά πρότυπα, τη συμπεριφορά και τη στάση ζωής.

Θα ήθελα να εκφράσω τη βαθιά ικανοποίηση όλων που εμπλέκονται στις καινοτόμες δραστηριότητες για τη συμπαράσταση που έτυχε να έχουμε από την Τοπική Αυτοδιοίκηση. Η Τοπική Ένωση Δήμων και Κοινοτήτων, συλλογικό όργανο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης αναγνωρίζοντας ότι μόνο με ενημερωμένους τους αυριανούς πολίτες μπορεί να ατενίζει με αισιοδοξία το μέλλον και να σχεδιάζει τη βιώσιμη ανάπτυξη, στήριξε πολλές από τις δραστηριότητες των ομάδων.

Και σήμερα είναι δίπλα μας, τους ευχαριστούμε και ευχόμαστε να συνεχίσουν να έχουν ευαίσθητα αυτιά.

Ας ευχηθούμε καλή επιτυχία σε αυτή τη σημαντική μορφή περιβαλλοντικής δράσης.

parous-01.jpg (27121 bytes)

parous-02.jpg (19245 bytes)