ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΟΤΑΜΟΥ

1η Απριλίου 2001

ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 'ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ'

Το Εθνικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ΄΄ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ΄΄, που ιδρύθηκε το 1995, στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής Αγωγής επέλεξε ως θέμα Τα ποτάμια για τους παρακάτω λόγους:

Για την ευαισθητοποίηση των μαθητών,αυριανών πολιτών, σχετικά με τα προβλήματα και τις πιθανές λύσεις στα θέματα του νερού, η συντονιστική επιτροπή του Δικτύου όρισε για την τρέχουσα σχολική χρονιά, ως ημέρα δράσης για τα ποταμια, την 1η Απριλίου. Απηύθυνε κάλεσμα στα σχολεία την ημέρα αυτή να επισκεφτούν ένα κοντινό ποτάμι και να κάνουν διάφορες μετρήσεις (έγινε σχετικό σεμινάριο στους εκπαιδευτικούς που εκδήλωσαν ενδιαφέρον), βάσει των οποίων θα αξιολογηθεί η ποιότητα των νερών του ποταμού. Στη συνέχεια θα γίνει προσπάθεια δημιουργίας ενός Χάρτη ποιότητας νερού των ποταμών της Ελλάδας. Έτσι τα στοιχεία που θα συγκεντρώσουν οι μαθητικές ομάδες, θα αξιολογηθούν από την Κεντρική Επιτροπή στην Αθήνα, στη συνέχεια θα σχεδιασθεί ένας χάρτης όπου θα μπορούμε να ΄΄διαβάσουμε΄΄ την ποιότητα των νερών των ποταμών που διασχίζουν την Ελληνική γη. Ο χάρτης θα αποσταλεί στα σχολεία ώστε να αποτελέσει θέμα για συζήτηση και περαιτέρω δράση σε συνεργασία με την τοπική κοινωνία.

Από το Νομό μας δήλωσαν συμμετοχή τα παρακάτω σχολεία :

1. 3ο Γυμνάσιο Φλώρινας, θα κάνει μετρήσεις στο Σακουλέβα
  2. Γυμνάσιο Αμμοχωρίου, θα κάνει μετρήσεις στο ποτάμι του χωριού.
  3. Γυμνάσιο Κλεινών, θα κάνει μετρήσεις στο ποτάμι του χωριού.

river02.jpg (31215 bytes)

river03.jpg (30559 bytes)